Bradavice mogu da izrastu svuda po telu, ali srećom, postoje vrlo efikasni i bezbolni načini za njihovo uklanjanje. Dr Svetlana Đurišić, specijalista dermatovenerologije, kaže da to ne treba da činite na svoju ruku.
Jedino osobe s veoma jakim imunitetom uspevaju da se izbore s bradavicama. Svi ostali moraju da ih uklanjaju
NE ČEŠITE BRADAVICE
Bradavice su benigne, tvrde i neravne izrasline na koži i izazivaju ih virusi. Najčešće se javljaju na prstima šaka, uglavnom uz nokat, na nadlanicama i stopalima, kod dece na licu, kod muškaraca ispod brade, a kod žena na nogama. Virus se prenosi direktnim ili indirektnim kontaktom, a od inkubacije do izbijanja bradavice nekad prođe i nekoliko meseci. Osobe s oslabljenim imunološkim sistemom sklonije su ovoj infekciji.
Dr Svetlana Đurišić, dermatovenerolog u Centru za kožne i polne bolesti i kozmetologiju „Derma tim“, kaže da bradavice nisu samo estetski problem i da zato treba potražiti pomoć lekara. Doktorka objašnjava da većinu bradavica, naročito kod dece, treba ukloniti.
– Moluske su vrlo infektivne. Liče na sitne bubuljice, a roditelji postaju svesni da je reč o bradavicama tek kada izraste čitava grupa. U osnovi su crvene i imaju beličasti čep u sredini – kaže naša sagovornica.
Nastaju direktnim kontaktom sa zaraženom osobom. Češanje samo pogoršava stanje pošto se tada raseju.
– Ako se ne leče, moluske nekad narastu i do jednog centimetra, lako se prenose na druge delove tela, a mogu i da se upale. Zato ih obavezno treba skidati – kaže dr Đurišić i naglašava da to mora da obavi lekar.
TEČNI AZOT JE PREVAZIĐEN
Prema njenim rečima, kiretaža je najbezbolnija metoda uklanjanja bradavica.
– Svaka izraslina se namaže kremom, koja treba da odstoji sat vremena, a zatim se svaka bradavica pojedinačno dubi špatulom i odstranjuje. Najbitnije je da se potpuno ukloni beli čep u kome se nalazi koncentrat virusa – kaže doktorka.
Zahvat kratko traje i bezbolan je. Uklanjanje izraslina tečnim azotom smatra se prevaziđenim jer posle ovog tretmana često dolazi do upale bradavice.
IZRASLINE NE NESTAJU SAME
Bradavice veoma retko nestaju same od sebe i zato ne treba čekati da se to desi. Tako se samo gubi vreme i povećava rizik od širenja virusa po telu.
– Jedino osobe s veoma jakim imunitetom uspevaju da se izbore s bradavicama. Svi ostali moraju da ih uklanjaju – kaže dr Đurišić.
Ukoliko se mesec ili dva po skidanju bradavice u blizini ožiljka pojavi nova, ne brinite. To su izrasline koje su postojale u vreme skidanja, ali su bile male i nisu se videle.
PREKONTROLIŠITE SE
Svaka nova izraslina na licu dovoljan je razlog za posetu lekaru jer samo dermatolog može da utvrdi da li je reč o fibromu, virusnoj bradavici ili mladežu. Ponekad i na licu može da se pojavi virusna izraslina, koju bi trebalo ukloniti.
STOPALA SU NAJKRITIČNIJA
Najveći problem predstavljaju bradavice na stopalima pošto virus, usled pritiska od hodanja, može da prodre veoma duboko u kožu.
– Bradavice na stopalima često zahvataju velike površine i formiraju čitave ploče. Izraslina u početku izgleda kao glava čiode zalepljena za stopalo, gruba je, a u poodmakloj fazi podseća na mozaik zalepljen za površinu stopala – objašnjava doktorka i naglašava da ih ljudi često mešaju sa žuljevima.
Zato je neophodno otići lekaru kako bi se pouzdano ustanovilo o čemu se radi.
Bradavice na stopalima najefikasnije se odstranjuju kiretažom, radiotalasima ili laserski. Lečenje tečnim azotom daje polovične rezultate jer se u roku od šest do osam meseci bradavice ponovo pojavljuju. Dr Đurišić ukazuje na to da se ne može steći imunitet na viruse koji izazivaju bradavice.
FIBROMI SU NASLEDNI
Male, bele, izdužene bradavice na vratu, ispod oka ili na očnom kapku nisu opasne i javljaju se samo kod odraslih osoba. Reč je o fibromima, naslednim izraslinama koje ne izazivaju virusi.
– Fibrome ne treba uklanjati, ukoliko vam ne smetaju. Međutim, ako se bojite da ćete ih poseći ili vam ometaju vidno polje, onda se svakako obratite dermatologu, koji će ih odstraniti – kaže doktorka i pojašnjava da se fibromi, za razliku od bradavica, skidaju iz estetskih ili praktičnih razloga, a ne iz zdravstvenih.